Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD Başkanı ile Görüştü

Musul ve çevresindeki gelişmelerin önemli bir noktaya ulaşması sonucunda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gece saatlerinde Amerika Devlet Başkanı Barack Obama ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD Başkanı ile Görüştü

Görüşmede birçok konu ele alınırken bunlardan en dikkat çekeni İşid (Daeş) ile mücadele konusu oldu. Bölgede süren operasyonlar hakkında çekincelerini sıralayan Türkiye, Amerikan tarafının uzlaşmacı yorumları ile ortak noktaya ulaştı. Bölgede sürdürülen Musul Operasyon’u kadar aynı öneme sahip olan Fırat Kalkanı Operasyonu için de Amerikan tarafı Türkiye’ye teşekkür etti.

İNCİRLİK MESELESİ GÜNDEME GELMEDİ

Son günlerde ortaya çıkan darbecilerle incirlik görüşmeleri telefon görüşmesinde gündeme gelmedi, bilindiği üzere bugün yayınlanan bir haberde independent gazetesi İnciirlik Havaüssü’nde darbecilerle bir görüşme gerçekleştirildi iddia edildi. Bunun yanı sıra uzun süredir aranan ve halen yakalanamayan darbe sorumlularından Adil Öksüz’ün burada saklanarak Amerika’ya kargo uçağı ile kaçırıldığı konusunda iddialarda ortaya atılmış durumda bulunuyor.

ÖSO HAKKINDA OLUMLU MESAJLAR VERİLDİ

Konuşmanın içinde iki ülke liderinin ÖSO (Özgür Suriye Ordusu) hakkında olumlu yorumlarda bulunması ve Suriye’nin toprak bütünlüğünün yanı sıra Irak’ın da toprak bütünlüğünün korunması gerektiği konusunda anlaşmaya varıldı.

Türkiye tarafının Musul konusunda Amerika’ya bir takım önerilerde bulunduğu ve bölgede yaşanabilecek en küçük olumsuzluğu Türkiye’ye etkisi olacağının altı çizildi. Ayrıca bölgede yaşanacak kitlesel bazı olayların, orada yaşanan yerli halkı tehklikeye atacağı ve Türkiye’nin gerekli gördüğü hallerde bölgede yer alacağı belirtildi. Amerikan tarafının da bölgede uzun yıllardır bulunan Türkmenler için Türk tarafına olumlu bir mesaj verdiği ve gerekenin yapılacağı belirtildi.

Bilindiği üzere bölgede şiddetli çatışmalar sürerken Daeş’in intihar bombaları da Türkiye sınırından giriş yapmaya çalışıyor. Türkiye’nin bu konuda teyakkuza geçmesi ve yaklaşık 29 Ekim törenleri öncesinde güvenlik önlemlerini üst seviyeye çıkarttığı belirtiliyor.

amerika barack obama
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kardeşim Gibi Severdim Dediği Kayınbiraderini Tüfek ile Vurdu
Kardeşim Gibi Severdim Dediği Kayınbiraderini Tüfek ile Vurdu
Yeni Yılda Emeklilere Çifte Zam ve Promosyon Müjdesi
Yeni Yılda Emeklilere Çifte Zam ve Promosyon Müjdesi