Uzmanından Ailelere Çok Değerli "Çocuk Sağlığı" Tavsiyeleri

Çocuk sağlığı ve hastalıkları tıbbın oldukça geniş ve kendi içerisinde çeşitlilik gösteren bir dalı. Medicana International Ankara Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümünde görev alan hekimler, çocukların sağlığını doğdukları ilk günden bu yana koruyabilmeleri adına çok değerli bazı tavsiyelerde bulundu.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olan Dr. Shahın Guliyev, anne sütünün bebeğin doğumundan sonraki ilk 6 ay boyunca bebeğin bütün ihtiyaçlarını karşılayabildiğinin altını çizdi. Bebek için en uygun ve en önemli besinin anne sütü olduğunu belirten Uzm. Dr. Shahın Guliyev, “Türkiye’de her yıl 1 milyon 200 binden fazla bebek doğuyor. Doğar doğmaz anne sütü ile beslenen bebeğin zihinsel ve fiziksel açıdan çok önemli. Anne sütü, bebek için en uygun ve en sağlıklı besini oluşturuyor. Her zaman taze, temiz şekilde bebeğe verilmelidir. Üretilen en sağlıklı besin dahi anne sütünü taklit edilebilecek yapıda geliştirilemez. Anne sütü ilk 6 ay boyunca bebeğinizin tüm ihtiyaçlarını karşılamakla beraber, aynı zamanda tüm hastalıklardan korur, anne ve bebek arasındaki duygusal bağı güçlendirir” sözleriyle anne sütünün önemini açıkladı.

“KALP HASTALIKLARININ BİR KISMINDA HİÇBİR BELİRTİ OLMAZ”

Çocuk hastaların önemli bir bölümünü doğuştan kalp hastalığına sahip olan çocukların oluşturduğunu söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ve Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Dr. Sancar Eminoğlu, “Doğumsal kalp hastalığı her 1000 bebeğin 8’inde görülüyor. Anne, baba veya yakın akrabalarda doğuştan kalp hastalığı varsa doğacak bebekte risk artabilir. Doğumsal kalp hastalıklarının büyük kısmını kalp odacıklarını ayıran duvarlardaki delikler, kalp kapaklarındaki ve damarlardaki darlıklar oluşturur. Bazı durumlarda ise kalpteki bir odacığın, kapağın, damarın hiç gelişmemiş olması gibi daha ağır hastalıklar söz konusudur” dedi.

Kalp hastalığına sahip bazı çocuklarda belirtilerin oldukça az görüldüğünü veya hiç görülmediğini dile getiren Dr. Eminoğlu, bazen de bebekte morarma, beslenme güçlüğü, emerken yorulma, hızlı soluk alıp verme, nefes darlığı, kilo alamama veya sık alt solunum yolu enfeksiyonu şeklinde çok ağır seyirlide olabileceğini açıkladı. Dr. Eminoğlu, “Anneler çabuk yorulma, çarpıntı, göğüs ağrısı ve bayılma ya da yüksek tansiyon gibi yakınmalarla veya spor yapabilirlik açısından değerlendirilmek üzere bir hekime başvurmalarını tavsiye ediyorum” sözlerini kullandı.

ERKEN TANI TEDAVİNİN BAŞARISINI BELİRLİYOR

Çocuklarda çeşitli eklem ağrı ve şişliklerinin 100'den fazla sebebi olabileceğini belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ve Çocuk Romatolojisi ve Nefrolojisi Uzmanı Prof. Dr. Faysal Gök ailelere şu uyarılarda bulundu:

“Erken tanı, tedavinin başarısında çok önemli, bu nedenle bu annelere tavsiyem bu gibi durumlarda ilk başvurması gereken çocuk romatoloji uzmanı olmalıdır. Halk arasında çocuk yaşlarda hipertansiyon görülmeyeceği gibi bir düşünce olsa da çocukların yüzde 1-3 kadarında hipertansiyon görülüyor ve bunun yüzde 60-70 kadarı böbrek hastalıkları ile ilişkilidir. Gelişmekte olan ülkelerde kronik böbrek yetmezliğin yüzde 40 yakını, önlenebilir veya geciktirilebilir tedavisi mümkün idrar yollarındaki gelişimsel bozukluklarla ilişkilidir. Bu neden ile gecikmeden zamanında tanı ve tedavi imkanı sağlanmalıdır.”

YENİDOĞAN SÜNNETİ SON DERECE KONFORLU VE SAĞLIKLI”

Yenidoğan sünnetinin son derece sağlıklı ve oldukça konforlu olduğunun altını çizen Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Banu Kumrulu “Aile ve bebek için bu kararı vermek oldukça önemlidir. Bebeğin etrafını henüz tanımlayamadığı yaklaşık 3 ila 5 kg ağırlık arası olduğu dönemde yapılmalıdır. Lokal anestezi ile yapıldığı için bebeğin aç kalması bile gerekmeden yapılabilir. En önemlisi de bebek büyüdüğünde sünnetle ilgili bir şey hatırlamayacağı için psikolojik bir travmaya sebep olmaz” değerlendirmesiyle bu konuda endişe duyan ailelerin yüreğine su serpti.

“DEMİR EKSİKLİĞİ ANEMİSİ HER YAŞ GRUBUNDA GÖRÜLEBİLMEKLE”

Çocuk Hematolojisi ve Onkolojisi Uzmanı olarak görev yapmakta olan Prof. Dr. Suna Emir ise “Demir eksikliği anemisi her yaş grubunda görülebilmekle birlikte özellikle 6-24 aylık süt çocuklarında ve ergenlik çağında aneminin en önemli nedenidir. Altıncı aydan sonra demir eksikliği anemisinin temel nedeni hızlı büyümeyle birlikte diyette demirin yetersiz bulunması ve süt ağırlıklı beslenmedir. Süt çocukları yutma güçlüğü, ağlarken morarıp kalma (katılma nöbeti) ve gelişmelerinde duraklama, gerileme ile gelebilirler. Bebek otururken oturamaz, yürürken yürüyemez olur. Bu bulgular görüldüğünde uzman hekimlere başvurulmalıdır” dedi.

ÇOCUKLUK DÖNEMİNDE OBEZİTE GÖZ ARDI EDİLMEMELİDİR

Çocukluk döneminde obezitenin ciddi bir sağlık problemi olduğunu belirten Çocuk Endokrinolojisi Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Boyraz, "Erişkin dönemde obez olanların 3’te 1’inde obezite çocukluk çağında başlamıştır. Obezite hormonal bozukluklara bağlı olarak görülebilir. Obez çocuk mutlaka doktor kontrolü altında olmalıdır. Başlangıçta beslenme öyküsü aile öyküsü, sistem muayeneleri, fizik aktivite öyküsü, büyüme kayıtlarının değerlendirilmesi ve bazı laboratuvar incelemelerinin yapılması gereklidir" ifadelerini kullandı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.