Aşk Ve İlişkiler
Erhan Sönmez

Aşk Ve İlişkiler

Âşık olduğunuzda ne hissediyorsunuz? " sorusuna aldığımız benzer cevaplar bile aşkın tüm bireyler üzerinde benzer etkiler oluşturduğunu ve vücutta gerçekleşen bir takım kimyasal reaksiyonlar sonucu oluşan bir olgu olduğunu aklımıza getirmeye yetiyor. Hepimiz biliriz âşık olduğumuzda tüm günü o insanı düşünmekle geçiririz bir an aklımızdan çıkmaz, ayaklarımız yerden kesilir, mide de kelebek etkisi başlar falan filan. Peki, bunlara sebep olan ne? İşte bu yazıda buna birlikte cevap arayacağız.

 

             Vücuttaki bazı hormonlar yer aldıkları bilinen fizyolojik olaylar dışında da bazı olağanüstü sayabileceğimiz olaylarda rol oynuyor.

 

             Feniletilamin: Ayaklarınızı yerden kesen ve aptal âşık davranışlarına sebep olan hormondur.

 

             Dopamin: Bütün gün onu düşünüyorsanız sebebi dopamindir.

 

             Adrenalin: Çılgın kalp atışlarınızın baş sorumlusudur. Coşku ve heyecan hormonudur. Epinefrin olarak da bilinir.

 

             Östrojen ve testosteron: Bunlar kadın ve erkekteki eşey hormonlarıdır.

 

             Oksitsin: Bence en önemlisi bu. Çünkü bağlanmayı sağlayan hormon oksitsindir. Oksitsin fazına geçen aşk daha uzun ömürlüdür. Cinsellik bu aşamada biraz daha geri plandadır önemli olan sevgidir. Oksitsin normalde doğum sırasında rahim düz kaslarını kasarak doğumu kolaylaştırıyor. Ayrıca annelik içgüdüsünü geliştirdiği düşünülüyor. Annenin bebeğe bağlanmasını sağlıyor. Bu nedenle oksitsin bir bağlılık ve sevgi hormonu yani aşkın olmazsa olmazı. Bu aşamaya gelemeyen âşıklar yollarını ayırıyor.

 

             Bu saydıklarımızın dışında aşkta rol oynayan elbette ki çok değişik faktörlerde var. Örneğin erkeğin ve kadının aradığı kriterler çok farklı ve biraz da evrimsel dayanağı olan şeyler.

 

             Kadınlar hem ekonomik hem de vücut olarak güçlü olanı tercih ederler. Ekonomik güvence tipten daha önemlidir. Çünkü ileride çocuk sahibi olan bir bayan çocuğunun geleceğinin güvence altında olmasını ister. Vücut bakımından güçlü erkek ise ilk çağlarda daha önemli bir olguyken kadınlar hala kaslı erkeklere bayılmaktalar. Günümüzde kadınların iş hayatında aktif rol oynamaya başlamasıyla birlikte ilişkide temiz yüzlü olarak nitelendirebileceğimiz sakin erkekleri tercih etmeye başlamaları da bir tesadüf değil. Kadınlar artık ev işlerini ve çocuk bakımını paylaşacak anlayışlı erkekler aramaya başladı diyebiliriz.

 

             Erkekler ise daha çok dış görünüme önem veriyorlar ve aldatmaya daha müsaitler. Çünkü daha çok kadınla kendi genlerini paylaşmak istiyorlar. Birçok ilişkinin bitme nedeni de bu sayılabilir aslında.

 

             Sonuç olarak bu saydıklarımız aşkın başlangıç aşamasında olan doğal davranışlar. Elbette ki bir kişiyi tanıdıktan sonra fikirlerine değer verip sevmek de mümkün. Önemli olan sürdürülebilirlik etkisidir. Bu nedenle empati yapmanın ve arkadaş kalabilmek sağlıklı bir ilişki için çok önemli. Yoksa birbirine sırılsıklam âşık iki birey neden evliliklerinin ikinci senesinde ayrılsın ki! İlişkiler her zaman saygı çerçevesinde ilerlemelidir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kardeşim Gibi Severdim Dediği Kayınbiraderini Tüfek ile Vurdu
Kardeşim Gibi Severdim Dediği Kayınbiraderini Tüfek ile Vurdu
Yeni Yılda Emeklilere Çifte Zam ve Promosyon Müjdesi
Yeni Yılda Emeklilere Çifte Zam ve Promosyon Müjdesi