Maraş’ın Aslanları – Stanley E. Kerr
Emre Ölçer

Maraş’ın Aslanları – Stanley E. Kerr

Birinci Dünya Savaşı’nın sadece Çanakkale Cephesi’nde kazanılmasının ardından daha doğrusu kaybedilmesinin ardından Gimni Limanı’nda demirlemiş bir zırhlı olan Agamemnon Zırhlısı’nda imzalanan Mondros Ateşkes Antlaşması sonrası malum işgal kuvvetleri Anadolu topraklarına girerek büyük bir zulmün ve büyük bir acının başlangıcını yaptılar. Malumunuz üzere olayın bu kısmı neredeyse tüm tarih kitaplarında ayrıntılı bir şekilde aktarılıyor ancak aktarılmayan ve benim nazarımda aktarılması kesinlikle gereken bir konu var.

Amerikan Yakın Doğu Yardım Komitesi’nden ( American Commitee for Rlief in The Near East – ACRNE ) bahsedilmesi gerektiğini vurgulamaya çalışıyorum şahsım adına. ACRNE üyesi bir doktor olan Stanley E. Kerr’in 1919 – 1922 yılları arasında yazdığı The Lions of – Marash Personel Experiences with The Near East isimli eserine birkaç hafta kadar göz attıktan sonra tarih kitaplarımızda Amerika Birleşik Devletleri’nin misyonerlik faaliyetleri kapsamında görev alan komitesi ve bu komitenin yandaş yemişi olan yardım komitesi hakkında bilgilerin verilmesi gerekiyor bu milletin çocuklarına. Neden diye soracak olursanız, Fransız birliklerinin Maraş’ı işgal ettiği esnada bu komitenin doktorlarından olan Stanley’in kaldığı bina ve misyonerlik faaliyetleri yürüten komiteye ait okullardan birisi işgal birlikleri tarafından taş duvarlarla örüldüğü gerekçesi ile karargah olarak kullanılmıştı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Seyit Sönmez     2018-10-12 Merhaba, kitabın çeviri yapılmadı sanırım. Türkçe olarak aldığınız not var mı? Paylaşma şansınız var mı? İlgilenirseniz seyitsonmez@gmail.com Seyit Sönmez
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kardeşim Gibi Severdim Dediği Kayınbiraderini Tüfek ile Vurdu
Kardeşim Gibi Severdim Dediği Kayınbiraderini Tüfek ile Vurdu
Yeni Yılda Emeklilere Çifte Zam ve Promosyon Müjdesi
Yeni Yılda Emeklilere Çifte Zam ve Promosyon Müjdesi