Kivi Fidanı Yetiştiriciliği

Latince adı Actinidia olan kivi fidanı ortalama limon büyüklüğünde, oval şeklinde, dışı tüylü-yeşil renkte, siyah bol çekirdekleri olan ve aroması güzel bir meyvedir. Kışları ılık, yazları sıcak ve nemli yörelerde yetişir. Toprak organik maddelerce zengin, derin, süzek ve kireçli olmayan toprakları sever. Bahar aylarında yaşanan erken donlar fidanın genç sürgünlerini olumsuz etkiler.

Kivi Fidanı Yetiştiriciliği

İdeal sıcaklığın en az +8 ve üzerinde olması gerekir. Bunun altında sıcaklık yaşanırsa kök, sürgün ve yaprak gelişimi durur. Kivi fidanı yağış alan nemli bölge ister, yıllık yağış miktarı 800 mm altında olursa sulama sıklığına özen gösterilmesi gerekir. Kivi fidanı dikim mesafesi toprak ve konum özelliğine göre değişebilir, genellikle fidan ve sıra arası 5X5 metre olmaktadır.

Meyve alınabilmesi için dikimde dikkat edilmesi gereken en önemli husus dişi kivi fidanı yanına tozlayıcı olarak erkek kivi fidanı dikilmesi gerekir. Büyük bahçe kurulumlarında tozlayıcı oranı 7-8 adet dişi fidana 1 adet erkek kivi fidanı olmalıdır. Dikim esnasında fidan çukurundaki toprağa leonardit karışımlı gübre kullanılması kök saçaklanmasını ve toprağa tutunmasını kolaylaştırır.

Kış aylarında toprak nemli iken azot ağırlıklı, çiçeklenme dönemlerinde ise fosfor-potasyum ağırlıklı gübreler, fidan yaşına göre ayarlanarak verilmelidir. Kivi fidanının dalları ince ve kırılması kolay olmasından dolayı dikim yapılan yer rüzgârlı bir yerse muhakkak fidan destek çubuğu kullanılmasını tavsiye ederiz. Üretimi tohum, çelik ve aşı ile yapılmaktadır.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kardeşim Gibi Severdim Dediği Kayınbiraderini Tüfek ile Vurdu
Kardeşim Gibi Severdim Dediği Kayınbiraderini Tüfek ile Vurdu
Yeni Yılda Emeklilere Çifte Zam ve Promosyon Müjdesi
Yeni Yılda Emeklilere Çifte Zam ve Promosyon Müjdesi