Tırnak Mantarı Tedavisi

Tırnak Mantarı Tedavisi

 

Tırnak Mantarının Sebepleri ve Mantar Oluşumunu Artıran Faktörler Nelerdir?

           

            Tırnak mantarına neden olan birçok mantar çeşidi mevcuttur. Bu mantar çeşitleri içerisinde en çok Trichophyton rubrum ve Candida albicans mantarları bilinmektedir. Bu mantarlar tırnak çevresindeki ölü cilt hücrelerinde ve tırnak altında yerleşirler. Tırnak mantarlarının en önemli yanı, tırnakta zedelenme gibi bir durum cereyan ettiğinde tırnağa yerleşmesidir. Eğer ayak derisinde mantar bulunuyorsa mantar zaman içerisinde tırnağa geçebilir. Nemli ve kapalı ortamlar mantarın yerleşmesini daha kolay hale getirir. Tırnak mantarı oluşumunu artıran faktörler arasında tırnağın spor sırasında ya da kazalarda zedelenmesi, şeker hastalığı, sigara içmek, terliksiz bir şekilde ıslak alanlarda dolaşmak ve hijyenik olmayan yerlerde manikür ve pedikür yaptırmak ön plana çıkmaktadır.

 

 Tırnak mantarından korunmak için ne önlemler alınabilir?

           

            Tırnak mantarından korunmak için alınabilecek tedbirler şunlardır. Ayakta mantar varsa giderilmelidir, birçok kişi tarafından kullanılan ve çıplak ayakla basılan spor salonları gibi yerlerde terlik giymeye itina gösterilmelidir. Ayak tırnakları düzenli bir şekilde kesilerek kısa tutulmalıdır. Ayak ve el için farklı tırnak makasları kullanılmalıdır. Islak zeminlerin olduğu yerlerde mantar birikmesi olasılığı yüksek olduğundan terlik giyilmelidir. Kişisel olarak kullanılan ayakkabı ve terlik gibi eşyalar kimseyle paylaşılmamalıdır. Çorap giymeden önce sprey ve pudra kullanımına dikkat edilmelidir. Dar ve sıkı olan ayakkabılar tercih edilmemelidir.

 

 Tırnak Mantarı Neden ve Nasıl Tedavi Edilir?

           

            Tırnak mantarı bulaşıcı ve ilerleyici bir hastalıktır. Zaman geçtikçe tüm tırnaklara yayılabilir. Yaş ilerledikçe dolaşımın bozulması, tırnak mantarı tedavisi için olumsuz bir etkendir. Yaşın etkisiyle zaman içerisinde tırnaklar daha da kalın bir hal almakta ve kesilmesi zor olmaktadır. Tırnak mantarı olan alanlardan mikrobun cilde girmesi kolaylaşır. Bu durum özellikle şeker hastalarında iltihap oluşmasına sebep olur. Bu yüzden tırnak mantarı tedavisi çok mühim bir durum olup kısa bir zaman zarfında tedavi edilmelidir.

 

            Yeni oluşmuş tırnak mantarında ilaçlı tırnak cilası tercih edilmektedir. Minimum 6 ay süreyle düzenli bir şekilde devam edilmelidir. Eğer tırnak cilasına karşı bir yanıt alınmazsa ya da yaygın bir tırnak mantarı durumu varsa mantar ilaçları kullanılır. Mantar hapları ise minimum 3 ay kullanılmalıdır. Eğer tedaviye cevap yoksa ya da ilaç kullanımına mani olan bir durum var ise lazerle tırnak mantarı tedavisi kullanılmalıdır.

           

            Lazer yaklaşık 1 ay aralıklarla toplam 5-6 seans uygulanır. Her seans yaklaşık 10 dakika sürmektedir. Uygulama esnasında ısı etkisi ile ağrı hissedilmesi olasıdır fakat bu ağrı genellikle hafif düzeydedir. İlk uygulama gerçekleştikten 3 ay sonra hastanın iyileşmesine yönelik emareler görülmeye başlar. İyileştirici etki 6. aya kadar sürmektedir.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kardeşim Gibi Severdim Dediği Kayınbiraderini Tüfek ile Vurdu
Kardeşim Gibi Severdim Dediği Kayınbiraderini Tüfek ile Vurdu
Yeni Yılda Emeklilere Çifte Zam ve Promosyon Müjdesi
Yeni Yılda Emeklilere Çifte Zam ve Promosyon Müjdesi