Akacan Holding Kıbrıs Türk Ticaret Odasına Çağrıda Bulundu

Özel bir amaçla yola çıktılar, çok güzel bir projeye imza attılar. KKTC’deki çocuk hastalıklarına karşı umut olma, hızlı çözüm üretme niyetiyle kurulan Kıbrıs Çocuk Hastalıkları Tedavi ve Araştırma Vakfı, destekçileriyle tanıştı.

Akacan Holding Kıbrıs Türk Ticaret Odasına Çağrıda Bulundu

Özel bir amaçla yola çıktılar, çok güzel bir projeye imza attılar. KKTC’deki çocuk hastalıklarına karşı umut olma, hızlı çözüm üretme niyetiyle kurulan Kıbrıs Çocuk Hastalıkları Tedavi ve Araştırma Vakfı, destekçileriyle tanıştı. Fikrin doğduğu ilk günden bu yana ayrı bir heyecan yaşayan ve sorumluluk üstlenen ÇOHAV Mütevelli Heyeti Başkanı Sedef Altınbaş Akacan’ın hedefi en kısa sürede başkent Lefkoşa’ya çocuk hastanesinin açılması. Bu konuda iş dünyasına da dikkat çeken bir çağrı yapıyor.

KKTC’de sağlık sisteminin ne kadar sağlıklı olduğu her zaman tartışma konusu. Hele konu bir de çocuklar olunca, endişe daha da artıyor. Özel hastaneler birçok kişiye göre pahalı, kimi zaman yetersiz. Devlet hastanelerinde ise uzayan kuyruklar ve bol bol grev var. Fakat sağlık bu, ihmale gelmez.

İş insanı Sedef Altınbaş Akacan’ın mütevelli heyeti başkanı görevini üstlendiği Kıbrıs Çocuk Hastalıkları ve Araştırma Vakfı bu büyük açığı tamamlamak üzere kuruldu. Sadece çocuklara yönelik bir girişim. Çocukların tedavisini üstleniyor. Sadece günlük rahatsızlıklar değil, kalıtsal hastalıklar ile mücadele ve tedavi de vakfın misyonları arasında.

“KIBRIS’TA ÇOCUKLARA ÖZGÜ HASTANE YOK”

Kuruluş amacınız çok özel, tekrar tebrikler. Peki ÇOHAV’ın hedefleri neler?

Toplumda çocuk hastalıklarıyla ilgili farkındalık yaratmak. Çünkü Kıbrıs’ta çok vakıf var ama bu konuyla ilgili bir çalışmalar yapsalar dahi, bu kadar nesilden nesile aktarılabilecek kadar hastalıklarla ilgilenecek bir vakıf yoktu. Biz istiyoruz ki toplum bunun farkına varsın.

Çıkış noktamız bu, fakat amaç çok daha kapsamlı bir çözüme ulaşmak. Hedeflerimizden en büyüğü çocuk hastanesi açabilmek. Çünkü Kıbrıs’ta sadece çocuklara özgü bir hastane yok.

Klinik çok ama kliniklerin yapabilecekleri devlet veya özel hastanelere sevk etmek. Fakat bizim istediğimiz çocuk hastanesi kurup, düzenli olarak çocuk doktorlarının çalışabileceği, çocukların düzenli olarak tedavi edilecekleri bir hastaneyi hayata geçirebilmek. Biz bunun iznini de aldık. Vakıflar da bizim bütün gerekçelerimizi onayladı. Tarih vermek pek mümkün değil ancak yakın vadede planlıyoruz.

Hedef hastane kurmak, harika. Hedefe ulaşana kadar süreç nasıl işleyecek?

Dört koldan çalışmaya başladık. Hastane projemiz amacımız, fakat o güne kadar mevcut düzene nasıl bir katkı sağlarız, onun çabasındayız. Biz ekip olarak, önce toplumun ve doktorların talep ettikleri ihtiyaçları kendi gözlerimizle görüp, tespit ediyoruz. Hastanelerin çocuk bölümleri özellikle. Sonra bir fizibilite raporu hazırlıyoruz. Ne kadar maddi ve manevi desteğe ihtiyaç var, onu netleştiriyoruz. Bunları tamamladıktan sonra danışma kurulumuza sunuyoruz. Danışma kurulumuz Kıbrıs’taki çocuk doktorlarından, sağlık bakanımızdan ve başbakanımızdan oluşuyor. Kurul kontrol edip onayladıktan sonra ilerliyoruz süreçte. Ve önemli bir detay da şu: burası önceliğimiz mi? Evet önceliğimizse, altına imzalarımızı atıyoruz. O zaman organizasyonumuzu yapıp, parayı toplayıp, bağışımızı yapıyoruz.

“ÇOHAV UMUTLU BİR VAKIF!

Sıla konseri ile dikkat çeken bir etkinlik yaptınız. Katılım ve geri dönüşler nasıldı? Bilinç oluşuyor mu vatandaşta?

Çok güzel oldu. Çok güzel bir farkındalık yarattık. İlk organizasyonumuz Sıla konseri ile kapasiteyi doldurduk. Sıla’yı seçmemizin sebebi, sevilen bir sanatçı ve prestiji vardı. Konser biletlerini varyasyonlu olarak sattık. Dürüst bir memlekette yaşıyoruz ve tahsilatımızı da tamamladık.

Bu organizasyon sonrasında gerçekten umut olduğuna inandık. ÇOHAV umutlu bir vakıftır. Demotive olacağımız bir unsur olmadı.

Konserde elde edilen gelir ne kadardı? Ne yaptınız?

Tam olarak fiyat vermek istemem ancak elde ettiğimiz gelir ile Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Çocuk Bölümü’nün ihtiyaçlarını karşıladık. O hastaneyi seçmemizin nedeni bütün adanın oraya gitmesi ve kapasitesinin çok üzerinde çalışıyor olması. Bize bir liste verdiler. Listenin çoğunu karşılayabilecek kadar bir para toplandı. Sonrasında alımlar yapılıp, hastaneye bağışlıyoruz.

Bunu da yakın zamanda basınla paylaşacağız ki, halk yardımın nereye gittiğini açıkça bilsin.

KIBRIS TÜRK TİCARET ODASI’NA DESTEK ÇAĞRISI

O zaman çocuk hastanesi kurulana kadar olan süreçte, toplanan yardımlar mevcut hastanelerin düzenlenmesi için kullanılacak diyebilir miyiz?

Kesinlikle öyle. Daha sonra yeterli bütçe toplanınca da hastane kurulacak.

İş dünyasına da seslenmek istiyorum. Kıbrıs Türk Ticaret Odası’na kayıtlı çok sayıda şirket var. Eğer toplu yardım yapabilirlerse, çok kısa zamanda ÇOHAV, amaçladığı hastanesini kurabiliyor. Aynı zamanda sosyal sorumluluk projelerini de geliştirebiliyor.

Hastanenin kurulması için çok ciddi bir bütçeye ihtiyaç var değil mi?

Evet, rakamı paylaşamıyorum ama gerçekten ciddi bir bütçe. Çünkü klinik çapında da bir hastane yapabilirsiniz, çok büyük bir hastane de yapabilirsiniz. Bizim amacımız yapabildiğimiz kadarını başlatıp, daha sonra da geliştirebilmek. Dolayısıyla biz devlet büyüklerimizle de görüştük, onlar da bizi destekliyorlar bu süreçte.

“VAKFIMIZDA HERKES GÖNÜLLÜ”

Halk nasıl dahil olabilir bu sosyal sorumluluk projesine?

Her koşulda ve şartta olan insanlar ÇOHAV’a yardımcı olabiliyor. Kimisi maddi destek verebiliyor, kimisi emek desteği verebiliyor. Herkes bize destek olabilir. Dediğim gibi şirketler ve geliri iyi olan kişiler maddi destek olabilirler, maddi gücü olmayan kişiler de emeği ile destek sağlayabilirler.

Bunun için de halkımızın gönüllü olup Vakıflar Bankası’ndaki Kıbrıs Çocuk Hastalıkları Tedavi ve Araştırma Vakfı hesabına yardım yapmaları gerekiyor.

Biz vakfa devamlı yardım yapan gönüllüler bağlamadık. Bizim amacımız 100-200 insan değil, bütün toplumun yardımcı olması. Toplumumuzun harekete geçmesine ihtiyacımız var. Çocuklar geleceğimiz ve onları korumak bizim en büyük görevimiz.

Unutmayalım ki herkesin çocuğunun hayatı önemli ve pamuk ipliğine bağlı yaşıyor. Biz ÇOHAV’lılar olarak diyoruz ki; Gelin, yardımcı olun ve kesinlikle doğru bir amaç için hareket edelim. Bizim vakfımızda herkes gönüllü.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kardeşim Gibi Severdim Dediği Kayınbiraderini Tüfek ile Vurdu
Kardeşim Gibi Severdim Dediği Kayınbiraderini Tüfek ile Vurdu
Yeni Yılda Emeklilere Çifte Zam ve Promosyon Müjdesi
Yeni Yılda Emeklilere Çifte Zam ve Promosyon Müjdesi