Karakutu Kullanımıyla İşlemleri

Ortaya konan yazılım testleri için yapılan işlemlerden bir tanesi olan karakutu yazılım uygulamaların girdileri ve çıktılarıyla bağlantılı bir şekilde ilerlemektedir.

 Karakutu Kullanımıyla İşlemleri

 

Ortaya konan yazılım testleri için yapılan işlemlerden bir tanesi olan karakutu yazılım uygulamaların girdileri ve çıktılarıyla bağlantılı bir şekilde ilerlemektedir. Bu kapsamda ortaya konan tüm işlemlerde gerekli çıkarımlarla sonuçlar karşılaştırılmaktadır. Ancak işlemlerde birçok farklı husus bulunmaktadır. Bunların tam olarak bilinmesi ve önem sırasında göre dizilmesi de başarı oranını arttırmaktadır.

Karakutu Yazılım Sürecine Dair

Karakutu hakkında kod yapısına dair birtakım bilgiler yer almakla birlikte işlemler için kontrole gerek yoktur.

•        Uygulamanın sahip olduğu kod yapısı

•        Koda ait implementasyon

•        Kodun sahip olduğu özellikler

•        Kodun nasıl işlediğine dair veriler gibi hususlar kara kutu üzerinde önemli olmamaktadır.

Karakutu İşlemi

Özellikle yapısal anlamda öne çıkan hususlardan ziyade verilere yoğunlaşan bir yazılım hizmeti sağlanmaktadır. Bu kapsamda gereksinimlerin analizleri yapılarak geçerli ve geçerli olmayan girdiler tam olarak belirlenmektedir. Belirlenen girdilere ait tahmini çıktı alımlar elde edilmektedir. Beklenen çıktı olarak da ifade edilen bu alımlar sonrasında girdiler için test oluşumları başlatılmaktadır. Test oluşumları için seçilen girdilerin belirlenmesi önemli olurken sonrasında elde edilen verilerle belirlenen çıktıların kıyaslanması yapılmaktadır. Böylelikle karakutu yazılım özelinde uygulamanın ne durumda olduğu sonucuna hızlı bir şekilde varılmaktadır.

Karakutu Getirileri

Başta doğruluk derecesi olmak üzere verilerin ne derece testten geçtiğine dair tam olarak bir gerekçe bulunmamaktadır. Bununla birlikte karakutu için olumsuz yönler arasında sayılabilecek bir diğer durum ise ortaya çıkan hataların sebeplerine ilişkin belirsizliktir. Uygulama içindeki birçok işlemin testten geçmeden de verilerin oluştuğu bir gerçektir. Tüm bu hususların yanı sıra getirileri bir hayli fazladır.

•        Karakutu kullanım öncesinde yapısal anlamda bilgi sahibi olunmasına gerek duyulmamaktadır.

•        Test uzmanı ve geliştiricinin önyargısız bir şekilde işlemleri yaptığı kesin sonuçla bilinirken kısa süre içinde verileri elde edilmektedir.

•        Çok daha geniş sistemler için kullanılmasında etki gücü de önemli bir oranda artmaktadır.

Kara Kutu Yazılım Alt Testleri

•        Denklik Sınıfı Tekniği

•        Sınır Değeri Teknik Uygulaması

•        Karar Tablosu Teknik Analizi

•        İkili Test Tekniği

•        Durum Geçişi Tekniği

Girdi ve çıktı özelinde uygulanan geçerli-geçersiz veri teknikleri neticesinde uygulamalara ait hatalı işlemler tespit edilirken farklı amaçlar için kullanım durumlarında da birtakım değişkenlikler bulunmaktadır. Belirtilen tekniklerin uygulanması karakutu özelinde olurken veri analizleri doğrulanabilir durumları da öğrenilebilmektedir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kardeşim Gibi Severdim Dediği Kayınbiraderini Tüfek ile Vurdu
Kardeşim Gibi Severdim Dediği Kayınbiraderini Tüfek ile Vurdu
Yeni Yılda Emeklilere Çifte Zam ve Promosyon Müjdesi
Yeni Yılda Emeklilere Çifte Zam ve Promosyon Müjdesi