Çin Tartışılan Uçak Gemisini Pasifik Okyanusuna Konuşlandırdı

Xinhua’ya konuşan yetkililer içerisinde Liaoning uçak gemisinin de bulunduğu bir deniz filosunun Pasifik Okyanusu’nun batı kısmına konuşlandığını dile getirildi

Çin Tartışılan Uçak Gemisini Pasifik Okyanusuna Konuşlandırdı

Pasifik Okyanusu’nu Karıştıran Hareket

Liaoning adı verilen gemi, Çin’in açık sulara bıraktığı ilk uçak gemisi olma özelliğine sahip. Çin’in resmi devlet ajansı Xinhua’ya konuşan yetkililer içerisinde Liaoning uçak gemisinin de bulunduğu bir deniz filosunun Pasifik Okyanusu’nun batı kısmına konuşlandığını dile getirildi. Geminin hareketinin son günlerde gergin ilişkiler içinde bulunulan ve Pekin tarafından ayrılıkçı olarak kabul edilen Tayvan’a karşı bir hamle olduğu tahmin ediliyor.

Japonya Harekette

Filonun Japonya’nın Miyako ve Okinawa adalarının yakınından geçmesi bu ülkeyi de harekete geçirdi. Japon Savunma Bakanlığı ülke karasularına girilmediğini fakat uçak gemisinin de bulunduğu, destroyer ve firkateynleri de içeren sekiz gemilik Çin askeri filosunun gözlemlendiğini söyledi. Liaoning gemisi, bu ayın başlarında Kore yarımadası yakınlarındaki Bohai Denizi'nde ilk kez canlı ateş çalışmaları yapmıştı.

Çin’in özellikle Güney Çin Denizi etrafındaki askeri gücünü yoğunlaştırmasının, bölgede yaşayan ülkelerle ilişkilerde anlaşmazlıklara sebep olacağı endişesi yaşanıyor. ABD’nin yeni başkanı Donald Trump’ın seçim zaferi sonrası Tayvanlı yetkililerle görüşmesi Çin ile ilişkilerde gerilime yol açmış ve Trump ülkesinin “Tek Çin” politikasını eleştirmişti.

çin Liaoning
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kardeşim Gibi Severdim Dediği Kayınbiraderini Tüfek ile Vurdu
Kardeşim Gibi Severdim Dediği Kayınbiraderini Tüfek ile Vurdu
Yeni Yılda Emeklilere Çifte Zam ve Promosyon Müjdesi
Yeni Yılda Emeklilere Çifte Zam ve Promosyon Müjdesi