Cep Telefonları Kur Farkı ve ÖTV ile Ciddi Oranda Zamlanıyor

Yılbaşı itibariyle akıllı telefonlarda sadece kur farkı zamları değil beraberinde ÖTV farkı kaynaklı zamlar da görüleceği ifade ediliyor.

Cep Telefonları Kur Farkı ve ÖTV ile Ciddi Oranda Zamlanıyor

Kur Farkına ÖTV de Eklenecek

MOBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Ekşi, "Yılbaşından itibaren kur kaynaklı zamlarla ÖTV'deki olası artışın etkisiyle cep telefonu fiyatlarında ciddi yükselişlere şahit olacağız “dedi.

MOBİSAD (Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Ekşi, yeni sene ile birlikte kur sebebiyle zamlar ve Özel Tüketim Vergisi'ndeki (ÖTV) tahmini artışın da etkisiyle cep telefonu fiyatlarında ciddi oranlarda yükselişlere şahit olunacağını ifade ederek "Bu durum telefon satışlarında düşüşe ve zaten çok yüksek rakamlarda seyreden kayıt dışı işlemlerde ciddi artışlara sebep olacak." dedi.

 MOBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Ekşi, bir süredir zamlar fiyatlara yansıtılmıyor ancak yılbaşından itibaren ilave edilmesi kaçınılmaz hale gelecek olan kur sebepli zam ve ÖTV'deki tahmini artış ile birlikte cep telefonu fiyatlarında da ciddi oranda yükseliş görüleceğini savundu.

 Bu fiyat artışının telefon satışlarında azalmaya ve kayıt dışı alışverişlerde de artışa neden olacağını öne süren Sinan Ekşi, "Oysa vergi oranlarında artış yerine, yapılacak düzenlemelerle kayıt dışı ticarette yaşanan ÖTV ve KDV kaybının önüne geçilerek, 2016 yılındaki cep telefonu satışlarından elde edilenden, 3-4 milyar lira daha fazla vergi toplanması, vergi oranlarını azaltarak dahi mümkün görünüyor." değerlendirmesi yaptı.

1 Liralık Telefon 189,98 Liraya Satılıyor

Açıklamasının devamında MOBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Ekşi "Bu, vergisiz fiyatı 1 lira olan bir telefonun KDV ve ÖTV ile 189,98 liranın altında satılamayacağı anlamına geliyor, ama bu yıl yazılı ve görsel basında 189 liranın altında satılan çeşit çeşit telefon gördük. Bu da ciddi bir vergi kaçağı yaşandığının aleni kanıtıdır. Geçen yıl da uyardık, yeniden uyarıyoruz, eğer müdahale edilmezse vergi kaçağı geçen yılın da üzerine çıkacak ve hedeflenen vergi gelirine ulaşılamayacağı gibi kayıtlı ve kayıt dışı iş yapanlar arasında ciddi bir haksız rekabet oluşacak. Devletimizin kanun ve nizama uygun davrananların yanında duracağını biliyoruz, ancak uygulanması muhtemel ÖTV zammı, istenilen sonuçları vermektense daha önce olduğu gibi maalesef kayıt dışı iş yapanların ekmeğine yağ sürecek gibi görünüyor. Bu tip zamlar, özellikle ekonomik segmentte yer alan telefonların daha yüksek oranda etkilenmesine sebep oluyor. Bu segmentte cihaz almayı planlayan tüketiciler, 2017'de ne yazık ki daha fazla bütçe ayırmak zorunda kalabilirler." Dedi.

MOBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Ekşi, "MOBİSAD olarak ülke genelinde satılan tüm telefonlardan ÖTV tahsilatı yapılma çalışmalarının artırılmasını bekliyoruz. Böylece ödeyenden daha çok vergi alma yoluna gitmeye gerek kalmadan hedeflenen vergi tahsilat rakamlarına vergiye zam yapmadan ulaşılabileceğini düşünüyoruz." ifadesini kullandı.

sinan ekşi cep telefonu fiyatları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kardeşim Gibi Severdim Dediği Kayınbiraderini Tüfek ile Vurdu
Kardeşim Gibi Severdim Dediği Kayınbiraderini Tüfek ile Vurdu
Yeni Yılda Emeklilere Çifte Zam ve Promosyon Müjdesi
Yeni Yılda Emeklilere Çifte Zam ve Promosyon Müjdesi