Stalin’in Torunu Evine Yakın Bir Yerde Ölü Bulundu

Sovyetler Birliği’nin eski liderlerinden olan Josef Stalin'in torunu Yevgeni Çugaşvili Moskova'da ölü bulundu. Bilgi ise ambulans yetkililerinden geldi.

Stalin’in Torunu Evine Yakın Bir Yerde Ölü Bulundu

Katy Katliamı ile İlgili Davayı Kaybetmişti

80 yaşında olan Çugaşvili'nin evinin yakınlarında bir yerde ölü olarak bulunduğu bilgisini ambulans servisi yetkilileri yaptı. Alınan bilgilere göre ölü olarak bulunan Çugaşvili, Stalin’in tarihi mirasının  dahararetli bir savunucusu olarak tanınıyordu ve dedesinden sonra gelen hem Sovyet ve hem de Rus liderlerini zaman zaman sert bir şekilde eleştiriyordu. Çugaşvili'nin ölüm nedeni henüz açıklanmadı. Ayrıca Çugaşvili, 2015 senesinde, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) 1940 senesinde Polonyalı esirlerin öldürüldüğü bilinen Katyn katliamıyla ilgili olarak bir davayı da kaybetmişti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Çugaşvili'nin, eski Sovyetler Birliği lideri dedesi Stalin'i "kana susamış bir yamyam" diye tanımlayan bir içerik hakkında yaptığı şikayetini de reddetmişti. Rus gazetelerinden olan Novaya Gazeta'da yayımlanan ve şikayeti kabul edilmeyen bu yazıda, Katyn'de tahmini 20 bin Polonyalı asker esirin ölüm emrini verdiği bilinen Stalin ile diğer Sovyet liderlerinin ellerinin oldukça kanlı olduğu da belirtiliyordu. Çugaşvili bu yazılanların dedesinin itibarını kirlettiği ve hakaret içerdiğini iddia ederek dava açmış, Rusya'daki bir sürü mahkeme tarafından reddi kabul edilmiş bunun üzerine de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gitmişti.

Dedesinin ardından gelen Sovyet ve Rus liderlerine sert eleştirileriyle bilinen Çugaşvili, dedesi hayatta kalsaydı Sovyetler Birliği'nin de çökmeyeceğini ifade ediyordu. Kısa süre önce ise Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i "beyinsiz" diye nitelendirmekten de geri durmamıştı.

Yevgeni Çugaşvili Kimdir?

 Babası Yakov İkinci Dünya Savaşı esnasında Nazilere esir düşmüştü ve 1943 senesinde bir esir kampında hayatını kaybetmişti. Askeri akademilerde 20 seneyi aşkın süre öğretim üyesi olarak hayatını sürdürdü. Rusya'da yanlış olan her şeyden dedesinin sorumlu tutulduğunu iddia ederek şikayet ediyordu. Sonrasında bir dizi uzay misyonunda görev aldı. 1990 senesi Duma seçimlerinde aday oldu.

Batı'da yayımlanan bazı biyografilerinde Stalin'in üç çocuğunun olduğu söylenir. İlk eşi Ekaterina'dan tek oğlu yani Yakov ve ikinci eşi Nadejda'dan ise çocukları Vasili ve Svetlana dünyaya gelmiştir. Stalin'in oğulları Yakov ve Vasili öldüler. 1966'da Sovyetler Birliği'nden kaçmayı başaran kızı Svetlana ise 2011 senesinde ABD'de öldü. Stalin'in en az 8 adet torunu olduğu bilgileri var.

 

stalin Çugaşvili
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kardeşim Gibi Severdim Dediği Kayınbiraderini Tüfek ile Vurdu
Kardeşim Gibi Severdim Dediği Kayınbiraderini Tüfek ile Vurdu
Yeni Yılda Emeklilere Çifte Zam ve Promosyon Müjdesi
Yeni Yılda Emeklilere Çifte Zam ve Promosyon Müjdesi