Merkel Almanya'yı Kana Bulayan Anis Amri Hakkında Konuştu

Almanya Başbakanı Angela Merkel, başkent Berlin'de Noel pazarına tırla yapılan saldırıya ilişkin aranan Tunus vatandaşı Anis Amri ölü olarak ele geçirilince..

Merkel Almanya'yı Kana Bulayan Anis Amri Hakkında Konuştu

Hepsini Hesaba Çekeceğiz

Almanya Başbakanı Angela Merkel, başkent Berlin'de Noel pazarına tırla yapılan saldırıya ilişkin aranan Tunus vatandaşı Anis Amri’nin Milano’da polisle çatışmasında ölü ele geçirilmesiyle ilişkin, “Başka suçlular veya ona yardım eden kim varsa, onları hesaba çekeceğiz." dedi. Merkel, bugün Başbakanlık'ta yaptığı açıklamada, İtalya Başkanı Paolo Gentiloni’nin, saldırıya ilişkin aranan Anis Amri'nin polise ateş ettikten sonra çıkan çatışmada öldürüldüğü bilgisini verdiğini belirterek İtalyan polisine teşekkürlerini iletti.

Anis Amri’nin öldürülmesinden sonra da Almanya'da saldırıya ilişkin soruşturmanın süreceğini ve güvenlik güçlerinin bu yönde çalışmalarına devam edeceğinin üstüne basan Merkel, "Güvenlik güçleri, Anis Amri’nin eylemi hakkında kimin ne bildiğini ispat edene kadar devam edecek. Kim destek vermiş veya onu kim korumuş olabilir? Dünya çapında dostların dayanışmasını hissettiklerini dile getiren Merkel, "Terörizm bize meydan okuyor" dedi. Merkel, Avrupa’da ve Avrupa dışında teröre kararlı bir şekilde karşı çıkıldığını bilmenin iyi olduğunu ifade etti.

 Sığınmacıyla İşimiz Biraz Zor Olabilir

Mevkidaşı Minniti’yi İtalyan polisinin başarısından dolayı kutladığını söyleyen Maiziere, "Özellikle mükemmel bir iş başaran ve bir o kadar cesaretli olan bu iki polise teşekkürlerimi iletiyorum. Polislerden biri çok yaralandı. Bu saldırgandan artık bir tehlike oluşmayacağı beni oldukça rahatladı." dedi.

Alman Kriminal Dairesi'nde çalışan ekibinin soruşturma yapması için bugün İtalya'ya hareket edeceğini söyleyen Maiziere, Minitti’nin kendisine her konuda işbirliği yapmaya davet etti. Maiziere, Almanya'ya yönelik terör tehlikesinin değişmediğini ve tehdidin büyük oranda olduğunu söyleyerek, uluslararası terörizmle mücadelede uluslararası ve transatlantik işbirliğinin önemine de değindi.

 

 

anis amri merkel
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kardeşim Gibi Severdim Dediği Kayınbiraderini Tüfek ile Vurdu
Kardeşim Gibi Severdim Dediği Kayınbiraderini Tüfek ile Vurdu
Yeni Yılda Emeklilere Çifte Zam ve Promosyon Müjdesi
Yeni Yılda Emeklilere Çifte Zam ve Promosyon Müjdesi