Kılıçdaroğlu Kardeşi Celal Kılıçdaroğlu ile İlgili Açıklamalar Yaptı

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu son günlerde sıklıkla polemiğe girdikleri Celal Kılıçdaroğlu ile ilgili olarak açıklamalarında kendisi ile görüşmediğini söyledi.

Kılıçdaroğlu Kardeşi Celal Kılıçdaroğlu ile İlgili Açıklamalar Yaptı

Kardeşimin Cebine Birisi Para Koydu

Kılıçtaroğlu kardeşi ile yaptığı açıklamada önce görüşmediklerini söyledi ardından da “Benim düşüncelerimi, benim kardeşim beğenmeyebilir. Ben buna saygı gösteririm. Ama birisi cebine para koydu ve 'Çık bunu söyle' dediğinde söylediyse kimse kusura bakmasın. Alır kapının önüne koyarız" dedi.

Kılıçdaroğlu AK Parti ve MHP’nin fikir birliğine vardığı yeni cumhurbaşkanlığı sistemi ile ilgili anayasa değişikliği teklifi ile ilgili olarak "Yapılan bir rejim değişikliğidir, sistem değişikliği değildir. Bir partinin mutfağında anayasa hazırlanırsa toplumsal uzlaşı belgesi olma niteliğini kaybeder" dedi. Bir özel televizyonda ekranlara çıkan Kemal Kılıçdaroğlu ’na Adana mitinginde bazı gazetecilerin isimlerini sayması sonrasında kendi partililerinden dahi tepki alması ile ilgili olarak sorulan soruya "Orada 3 değil, 13 isim de olabilirdi. Bu ülkenin hapishanelerinde 146 gazeteci var. İmkânım olsa 146 gazeteciyi de sayardım. Biz bir ilkeden yola çıkıyoruz. Demokrasisi gelişmiş bir ülkede yazı yazdı, diye gazeteci tutuklanmamalı. Eğer siz gazeteciyi tutuklayacaksınız hangi demokrasiden söz edeceksiniz? Bu ayıbı Türkiye taşımamalı. Demokrasiyi savunmak zorundayız" diye konuştu.

Rejim Değişikliği Dayatma ile Olmaz

Cumhurbaşkanlığı sistemi ile ilgili de açıklamalar da bulunan CHP Lideri "Yapılan bir rejim değişikliğidir, sistem değişikliği değildir. Bu ülkenin 140 yıllık parlamenter sistem geleneği var. Burada aksayan yönler var ve düzeltilebilir. Biz bunlardan tamamen vazgeçeceğiz. Bir kişi için oturacağız, tüm rejimi değiştireceğiz. Bu doğru değil. Anayasalar tüm demokrasilerde toplumsal uzlaşma belgeleridir. Anayasalar, bir partinin mutfağında hazırlanmaz. Bir partinin mutfağında anayasa hazırlanırsa toplumsal uzlaşı belgesi olma niteliğini kaybeder" dedi.

AK Parti ile MHP’nin anayasa değişikliği ile ilgili mutabakatları hakkında da açıklamalarda bulunan Kemal Kılıçdaroğlu , "Dayatma kültürüyle anayasa yapılmaz. Oturdu 2 parti anlaştılar, şimdi anayasayı yapacağız, millete anlatacağız. Dünyanın hangi ülkesinde OHAL olan bir ülkede anayasa değişiyor? İnsanlar düşüncelerini açıklamaktan korkuyor. Üniversiteleri suskun olan bir ülkede sağlıklı anayasa hazırlanamaz. Hangi hukuk fakültesi dekanı korkudan konuşabilir? Hangi akademisyen konuşabiliyor? Hiç kimse konuşamıyor. Türkiye'de medya özgürlüğü yoktur. Özgürce düşüncelerini ifade etmek isteyenler zaten kendilerini şu veya bu şekilde ya mali baskı altında veya hapishanede buluyorlar. Bu ortamda anayasa değişikliği mi olur?" açıklamasında bulundu.

kemal kılıçdaroğlu cumhurbaşkanlığı sistemi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kardeşim Gibi Severdim Dediği Kayınbiraderini Tüfek ile Vurdu
Kardeşim Gibi Severdim Dediği Kayınbiraderini Tüfek ile Vurdu
Yeni Yılda Emeklilere Çifte Zam ve Promosyon Müjdesi
Yeni Yılda Emeklilere Çifte Zam ve Promosyon Müjdesi