Anayasa Değişikliğinde Ak Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi Anlaştı

Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi Çankaya Köşkü’nde ağırladı.

Anayasa Değişikliğinde Ak Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi Anlaştı

Beklenen Görüşme Mutabakat ile Tamamlandı

Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım  Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi Çankaya Köşkü’nde ağırladı. Görüşmenin gündemi aylardır tartışılan başkanlık sistemine ilişkin anayasa değişiklik paketiydi. 1,5 saat süren görüşmenin ardından her iki lider de kameralar karşına geçti. Ortak basın toplantısında ilk sözü alan Bahçeli liderler görüşmesinin çok olumlu geçtiğini ifade ederken en kısa sürede meclis genel kurulunda görüşüleceğini söyledi. Konuşmasını kısa kesen MHP lideri çalışmanın milletimize ve devletimize hayırlı olmasını diledi.

Başbakan Binali Yıldırım ise Türkiye'nin öncelikle artık sistem tartışması içerisinde vakit kaybetmemesi gerektiğini bu değişikliğin artık bu tartışmalarını sona erdireceğini ifade etti. Yıldırım 2007 yılında yaşan ve ülkeyi erken genel seçime götüren Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından yapılan anayasa değişiklikleri ile atılan ilk adımların ve halk tarafından seçilen cumhurbaşkanı modeli ile mevcut anayasanın uyumlaştırılması olarak ifade etti. Çalışmanın parlamentoyu güçlendireceği ve yürütme organın da istikrara kavuşturacağını anlattı. Değişikliğin geleceğimiz ve istikrarımız açısından yerinde bir karar olacaktır diye konuşan Yıldırım milletimize hayırlı olması temennisinde bulundu.

Tasarı Hafta İçi TBMM’ye Sunulacak

Başbakan Binali Yıldırım cumhurbaşkanı seçilen kişinin partisi ile ilişiğin devam etmesini ön gören tasarıyı Adalet Kalkınma Partisi olarak önümüzdeki hafta içinde Türkiye Büyük Millet Meclisine sunacaklarının bilgisini verdi. İki parti arasında yürütülen görüşmelerin belirli bir olgunluğa eriştiğini ancak son bir gözden geçirmenin yapılacağını da ifade etti. Gazetecilerin Milliyetçi Hareket Partisi'nin teklifte imzası olacak mı sorusu üzerine Başbakan Binali Yıldırım Milliyetçi Hareket Partisi ile yürütülen görüşmelerde onların hassasiyetle üzerinde durdukları konular üzerinde de çalışıldığı ve değişiklik üzerinde mutabık kalındığını anlatarak teklifin Ak Parti grubu tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisine sunacaklarını söyledi.

Referandumun tarihine ilişkin gelen soru üzerine Başbakan Binali Yıldırım "Yasa çok açık, Meclis görüşmeleri tamamlandıktan sonra 60 gün içerisinde referandum öngörülüyor. Dolayısıyla Meclis çalışmalarının tamamlanmasından sonra, Meclis kabulünden sonra 60 günlük süre daha buna ilave edebilirsiniz. Eğer bütün her şey yolunda giderse yazın başında inşallah böyle bir durum olabilir." dedi.

binali yıldırım devlet bahçeli
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kardeşim Gibi Severdim Dediği Kayınbiraderini Tüfek ile Vurdu
Kardeşim Gibi Severdim Dediği Kayınbiraderini Tüfek ile Vurdu
Yeni Yılda Emeklilere Çifte Zam ve Promosyon Müjdesi
Yeni Yılda Emeklilere Çifte Zam ve Promosyon Müjdesi