Uber ile Taksi Kavgası Bitiyor..

Uber, yaptığı açıklamada XL isimli özel araç hizmetini büyük oranda azaltacağına değindi. Uber firması Türkiye’deki çalışmalarına sarı taksilerle işbirliği içinde devam edecek.

Taksilere alternatif lüks şehiriçi ulaşım hizmeti olan Uber ile taksiciler arasında ülkemizde sürekli tartışmalar yaşanıyordu. Bu tartışmalar Taksiciler ile Uber sürücüleri arasında kavgalara kadar uzanıyordu. Uber firması 9 Nisan 2019 tarihinde yaptığı açıklamada UberXL hizmetinin araç sayısını önemli miktarda azaltacağını bildirdi. Çalışmalara sarı taksilerle işbirliği içerisinde devam edecekler.

Uber Nasıl Ortaya Çıktı?

Kaliforniya Üniversitesinden bilgisayar mühendisi olarak mezun olan Travis Kalanick, Peer to peer dosya paylaşım hizmeti olan Scour Inc. ‘yi kurdu.fakat bir süre sonra dava açıldı ve şirket iflas etti. Travis Kalanick, 2001’de Scour Inc. benzeri bir şirket olan Red Swoosh’u kurdu. Bu defa internet üzerinde artan bant genişliği verimliliğini kullandılar ve kendilerine dava açılmadı.  Akamai Technologies şirketi RedSwoosh’u 2007 yılında 19 milyon dolara satın aldı.

2009’da Stumbleupon’ın kurucu ortaklarından olan ve 2015’te şirketin geri kalan hisselerini de satın alan Kanadalı girişimci Garrett Camp ile tanışan Travis Kalanick, Garrett ile birlikte araç kiralama ve kullanımı hizmetleri için araç sürücüleri ile yolcuları birbirine bağlayan uygulama Uber’i hayata geçirdi. 

Kuruluş yılı 2009 olarak kabul edilse de Uber’in faaliyetlerine başlaması 2011 yılını bulmuştur. Bu 2 yıl boyunca Kalanick ve Camp ikilisi yazılım geliştirme, yatırımcı bulma gibi alanlarda çalışmışlardır. 2011 yılında resmi olarak tanıtılan Uber; CEO olarak Ryan Graves’i işe alsa da kısa bir süre sonra şirket CEOsu kurucu ortaklardan olan Travis Kalanick olmuştur.

“İstenilen zaman, istenilen yerde konforlu araç sağlama” sloganıyla yola çıkan şirket, kısa zamanda hızla büyüyerek 2011 yılı sonunda 44,5 milyon dolarlık sermayeye ulaşmıştır.

2014 yılından bugüne kadar tartışmalı hizmetlerine devam eden ABD merkezli bu şirket ‘korsan’ taşımacılık yaptığı iddiasıyla başka ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de taksiciler ile tartışmalarıyla ünleniyor.

Vergi mi Kaçırıyor?

Uber XL, 8+1 kişiye kadar olan gruplar için uygun fiyatlı SUV araç hizmetidir. Şimdilik yalnızca İstanbul’da hizmet veren şirket, sisteme kayıtlı araçların bugüne kadar kesilen trafik cezalarını ödemeye devam edeceğini belirtirken, önümüzdeki günlerden itibaren XL sürücülerine otopark ve trafik cezası yardımlarını keseceğini bildiriyor. Uber firması XL sürücülerini konuyu görüşmek üzere Sürücü Destek Merkezine davet ediyor ve bu sürücüleri mağdur etmemek için çalışmalar yapıyor.

Uber firması taksiciler tarafından vergisiz çalışmak ve haksız kazanca yol açmakla suçlanırken, Uber firması ise mobil uygulama vasıtasıyla sistemindeki şöförler ve müşteriler arasında aracılık yaptığını belirtiyor. Vergisiz çalışmakla ilgili suçlanmayı ise kendisine bağlı çalışanların vergi ödemesiyle savunuyor. Uber sistemindeki lüks araçlar ilgili bakanlık ve belediyelerden yetki alarak faaliyetlerini sürdürüyor. Yani Uber’de yolcu taşıyan sürücüler turizm şirketleri üzerinden vergilerini ödüyorlar.

Diğer ülkelerde 5’te 1 oranında karpayı almasına rağmen türkiye’de yaşanan tartışmalardan dolayı Türkiye’deki temsilcisinden alamıyordu. Şirketin yaptığı bir başka açıklamaya göre de, e-fatura sistemine başlandığı ve KDV’nin ödendiğine değinilmişti.

Taksiciler ve Uber arasında devam eden dava hala devam etmektedir.

Uber gidiyor Careem geliyor

Üyelikten sonraki ilk kullanımda oldukça güzel indirim veren bir uygulama olan Careem, mobil uygulamasına sarı taksileri de dahil ederek yaşadığı sorunları yaşamamıştı. Fakat Uber şirketinin Careem ‘i satın alması taksici esnafının dikkatini çekti.

Uber firmasının Türkiye’deki faaliyetlerine Careem olarak devam etme ihtimali sürpriz olmayacak, bugüne kadar yaşanan mahkemelik olayların da bir daha yaşanmamasını sağlayacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir