Tarihi An : ilk kara delik fotoğrafı

Astronomi tarihinde çığır açacak en önemli fotoğraflarından biri bugün yayınlandı. İşte Event Horizon Telescope(Olay Ufuk Teleskobu)  tarafından elde edilen ilk kara delik görüntüsü:

Fotoğrafta ne var?

Event Horizon Telescope(Olay Ufku Teleskobu) tarafından elde edilen tarihteki ilk kara delik fotoğrafı bugün paylaşıldı. Görüntü güneşten 6,5 milyar kat daha büyük bir kara deliğin etrafındaki ışık halkasından oluşuyor. Messier-87 galaksisinin merkezinden elde edilen ve uzun süredir merak edilen bu görüntü kara deliklerin varlığına dair bugüne kadar elde edilmiş en güçlü kanıt olarak görülüyor.

M87 Galaksisi

Kara delik görüntüsü çekmek gerçek anlamda mümkün değil. Kara deliğin kütle çekimi öylesine yoğun ki ışık dahi bu çekime yakalanıyor. Teleskop teknolojisi günümüzde ne kadar ilerlemiş olursa olsun bir kara deliği görebilmesi mümkün değil.

Peki böyle birşey mümkün değilse bu görüntü nasıl elde edildi?  Kara deliklerin çevresinde kara deliğin içine çektiği yıldızların veya gaz bulutlarının kalıntıları gibi parlaklıkla kaplı. Toplanma diski olarak adlandırılan bu yapı bu kara delik etrafında dairesel olarak dağılmış halde duruyor. Yukarıdaki fotoğrafta tam da bunu görüyoruz. Yani bu fotoğraf karadeliğin bir gölgesi.

Event Horizon Telescobe (Olay Ufku Teleskobu) nedir?

Event Horizon Telescope(EHT), dünyanın yukarıdaki fotoğraftaki bölgelerinde bulunan teleskopların koordineli bir şekilde çalıştırılmasıyla oluşturulmuş bir araştırma merkezidir. Samanyolu galaksisinin merkezindeki Sagittarius A. isimli süper kütleli kara deliği görüntülemek için kurulmuştu. Fakat bu kara delik kütlesine oranla çok ufak bir boyuta sahip.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir